نصب و طراحی سیستم اطفا حریق fm200

سیستم اطفا حریق FM200 به عنوان یکی از روش‌های پیشرفته و مؤثر در مقابله با آتش‌سوزی‌های مختلف شناخته می‌شود. این سیستم، که برای خاموش کردن حریق‌های کلاس‌های A (مواد جامد قابل احتراق مانند کاغذ و چوب)، B (مایعات قابل اشتعال)، و C (تجهیزات الکتریکی) طراحی شده است، مزایای چشمگیری دارد.

 

یکی از مزایای سیستم اطفا حریق FM200، توانایی خاموش کردن سریع آتش در مدت زمان کوتاه (تقریباً ده ثانیه) است که این امر میزان آسیب‌دیدگی تجهیزات را به شدت کاهش می‌دهد.

 

از دیگر ویژگی‌های کلیدی این سیستم، ایمنی بالا حتی در فضاهای بسته می‌باشد. FM200 به دلیل نداشتن خطر خفگی برای افراد، حتی در مراکز پزشکی نیز قابل استفاده است.

 

علاوه بر این، FM200 به عنوان یک عامل پاک شناخته می‌شود و تأثیر منفی کمتری بر محیط زیست دارد، به خصوص در مقایسه با گازهای خانواده هالون که تأثیرات منفی بر لایه ازون داشتند.

 

همچنین، از آنجایی که تنها مقدار کمی از گاز FM200 برای خاموش کردن آتش نیاز است، نیاز به فضای ذخیره‌سازی بزرگ برای سیلندرها کاهش یافته و در نتیجه هزینه‌های مربوط به ذخیره‌سازی و نگهداری نیز پایین می‌آید.

 

هزینه خرید و نصب سیستم FM200 ممکن است بر اساس عواملی مانند کیفیت گاز FM200 مورد استفاده، قابلیت اتصال به سیستم اعلام حریق، شرکت تولیدکننده، استانداردهای گاز FM200 و تجهیزات مورد استفاده برای نصب متغیر باشد.

 

انتخاب یک سیستم با کیفیت بالا و استانداردهای معتبر، هرچند ممکن است در ابتدا گران‌تر باشد، اما از لحاظ ایمنی و کارایی به صرفه‌تر خواهد بود.

 

حریق fm200 چیست؟

 

بر اساس سال ها تجربه در زمینه طراحی سیستم های اطفاء حریق گازی تهیه و نصب سیستم fm200 و راه اندازی آن انتخاب برتر  می‌باشد. این گاز  معمولاً با نام HFC-227ea نیز شناخته می‌شود که یک ضد حریق محسوب می شود و  اثری از خود به جا نمی گذارد.

این سیستم ضمن به حداقل رساندن آسیب‌های احتمالی حاصل از عملیات اطفاء حریق Fm200، موجب کاهش زمان تعطیلی محل حریق پس از عملیات اطفاء خواهد شد. از همین رو این سیستم گازی به عنوان یکی از خاموش کننده مورد تایید سازمان جهانی NFPA می باشد و با استاندارد 2001 مطابقت دارد.

 

گاز fm200 

FM200 یا HFC227ea یک گاز بی رنگ است که تحت فشار در زمان ذخیره سازی،  مایع می‌شود. مانند هالون 1301 سطح سمیت پایینی دارد و با نیتروژن تا 24.8 بار (360psi) تحت فشار فوق العاده قرار دارد.

— شرکت fm200

در کشور ما تعداد محدودی شرکت هستند که دارای نمایندگی رسمی و یا انحصاری از کمپانی های معتبر تولید کننده این اطفا حریق  می باشند و محصولات ارائه شده مانند شارژ سیلندر fm200 توسط این شرکت ها تحت نظارت مستقیم کمپانی‌های تولید کننده تجهیزات انجام می‌شود. لذا در صورت نیاز به خرید این اطفا حریق یا شارژ گاز از شرکت‌های داخلی،  پیشنهاد می‌شود مدارک ذیل از فروشنده اخذ گردد :

 

۱- نامه نمایندگی از کمپانی تولید کننده اطفا حريق سيستم fm200

 

۲- گواهینامه آموزش استفاده از نرم افزار محاسباتی یکی از پرسنل در کمپانی تولید کننده تجهیزات

 

۳- گواهینامه آموزش نصب و راه اندازی یکی از پرسنل در کمپانی تولید کننده

 

۴- خروجی محاسبات نرم افزاری و هیدرولیک تنها توسط نرم افزار ارائه شده توسط تولید کننده تجهیزات ( استفاده از نرم افزار های متفرقه مانند VDS و غیر فاقد اعتبار است )

 

۵- اطلاعات تماس تولید کننده تجهیزات جهت استعلام

 

نصب سیستم fm200

 

نصب سیستم گازی fm200 در درجه اول در مناطق بسته با تهویه کنترل شده انجام می شود. اگرچه نمی‌توان از آنها برای مهار حریق مواد شیمیایی که اکسیژن خود را دارند یا در مناطقی که فلزات واکنشی وجود دارند،  استفاده کرد اما سیستم fm200  برای طیف وسیعی از خطرات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

طراحی سیستم fm200

طراحی سیستم fm200 در اکثر سیستم‌های گازی به صورت سفارشی می‌باشد تا بتوانند مطابق با مشخصات طراحی منطقه نصب یا پروژه، آتش را اطفاء کنند.

این سیستم می‌تواند به عنوان یک سیستم تک منطقه‌ای یا چند منطقه‌ای ساخته شود که از یک سیگنال پنوماتیک، هیدرولیک، الکتریکی یا نازل دستی استفاده می کند.

تعداد کل سیلندرهای این سیستم نیز متغیر است و بر اساس حجم منطقه حفاظت شده و غلظت مورد نیاز آن برای خاموش شدن محاسبه می‌شود. 

 

سیستم fm200 چگونه کار می کند؟

سیستم اطفاء حریق fm200 با ایجاد اختلال در مثلث آتش، حریق را خاموش می کند. مثلث آتش از گرما، اکسیژن و منبع سوخت تشکیل شده و با حذف یکی از این عناصر حریق خاموش می شود. اطفاء حريق سيستم fm200 تحت فشار نیتروژن، بدون آب قرار گرفته و پس از فعال شدن آن به عنوان گاز، تخلیه می شود و با ایجاد اختلال از آزاد شدن گرما یا رادیکال های آزاد جلوگیری کرده و واکنش شیمیایی  بین عناصر عامل ایجاد آتش را کمتر از 10 ثانیه به غلظت های اطفاء حریق می رساند.

 

مزایای استفاده از سیستم fm200

a) سیستم fm200 در فضای بسته از امنیت بالایی برخوردار است.

b) با توجه به اینکه سیستم اطفا حريق  پس مانده ای از خود باقی نمی گذارد آسیبی به تجهیزات  وسایل الکترونیکی و ماشین آلات نمی رساند.

c) در مقایسه این عامل با سایر گاز ها گزینه‌ی مقرون به صرفه تر است.

d) به دلیل اینکه با استفاده از مقدار کمی از این گاز آتش مهار می شود، سیلندرهای کوچکتر یا کمتری در مقایسه با سایر عوامل مانند Novec 1230  در اطفا حريق این سیستم گازی نیاز است.

f) جایگزینی محبوب برای سیستم های مهار آتش هالون است.

میزان مسمومیت این گاز پایین بوده و با توجه به توصیه‌های سازندگان خطرات حاد یا طولانی مدت ایجاد نمی‌کند.  بخارات اطفاء حريق این سيستم تاثیری بر روی پوست و چشم ندارند اما در صورت مایع بودن آن در اثر تماس، می‌توانند باعث سرمازدگی پوست یا چشم شوند.

در صورت استنشاق بیش از حد مجاز توصیه شده  بخارات FM-200، ممکن است باعث ایجاد سردرد، سرگیجه، از دست دادن هماهنگی اعضای بدن، گیجی و در بدترین حالت، از دست دادن هوشیاری شود. 

تفاوت بین سیستم گازی fm200 و CO2 چیست؟

سیستم FM 200 یک سیستم اطفاء حریق سازگار با محیط زیست، بی بو و تمیز است. نباید با سیستم اطفا حریق co2 اشتباه شود، سیستم‌های اطفاء حریق FM 200 از نظر الکتریکی رسانا نیستند و برای انسان بی‌خطر هستند.

استفاده از اطفا حريق سيستم fm200  برای چه مکان هایی مناسب است؟

به دلیل نوع عملکرد این گاز، قدرت خاموش کنندگی بالا، خاصیت سمی کم و اصلی ترین عامل، عدم رطوبت، نم و آب، استفاده از این گاز در مکان‌های بسته مخصوصا جاهایی که تجهیزات الکتریکی وجود دارد توصیه میشود.

از جمله مکان‌هایی که این سیستم برای استفاده در آنها مناسب می باشد می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • محل نگهداری تجهیزات مخابراتی
  • اتاق سرور و رایانش مرکزی
  • اتاق های مانیتورینگ و کنترل
  • مراکز آرشیو اسناد و مدارک و بایگانی ها
  • موزه ها، نمایشگاه ها
  • مراکز نگهداری تجهیزات و مواد پزشکی و دارویی
  • مراکز و ذخیره سازی داده ها

 نصب سیستم fm200 و راه اندازی اطفای حریق آن

شرکت فاراد صنعت چابک با در اختیار گرفتن مهندسین واجد الشرایط و دارای پروانه اشتغال از سوی سازمان نظام مهندسی دارای قبولی در آزمون سازمان ایمنی و آتش نشانی آمادگی همکاری در زمینه مشاوره و طراحی سیستم های اعلام واطفاء حریق با شرکت ها و سازمان ها بوده و نماینده مورد تایید سازمان آتش نشانی با بهترین رزومه می باشد.

محصولات شرکت فاراد صنعت چابک به شرح ذیل می باشد

کاتالوگنازل پاشنده nozzleنازل پاشنده 
کاتالوگبست نگهدارنده سیلندر cylinder bracketبست نگهدارنده سیلندر 
کاتالوگ سیستم fm200 Discharge houseشیلنگ تخلیه 
کاتالوگ اطفا حریق گازی Cylinder valveشیر سیلندر 
کاتالوگ سیستم اطفا حریق گازی fm200 CYLINDERسیلندر FM200
کاتالوگ کلید خودکار فشارPRESSURE SWITCHکلید خودکار فشار
کاتالوگ گیج فشارGAGEگیج فشار

سوالات متداول

سیستم fm200 ، در سیستم های اطفاء حریق گازی بر اساس سال ها تجربه در زمینه طراحی سیستم ، تهیه , نصب سیستم fm200 و راه اندازی آن انتخاب برتر  می باشد. این گاز  معمولاً با نام HFC-227ea نیز شناخته می‌شود، که یک ضد حریق محسوب می شود و  اثری از خود به جا نمی گذارد.

سیستم اطفاء حریق fm200 با ایجاد اختلال در مثلث آتش، حریق را خاموش می کند. مثلث آتش از گرما، اکسیژن و منبع سوخت تشکیل شده و با حذف یکی از این عناصر حریق خاموش می شود. اطفاء حريق سيستم fm200 تحت فشار نیتروژن،  بدون آب قرار گرفته و پس از فعال شدن  آن به عنوان گاز، تخلیه می شود و با ایجاد اختلال از آزاد شدن گرما یا رادیکال های آزاد جلوگیری کرده و واکنش شیمیایی  بین عناصر عامل ایجاد آتش را کمتر از 10 ثانیه به غلظت های اطفاء حریق می رساند.

 

در فضای بسته از امنیت بالایی برخوردار است.

با توجه به اینکه این سیستم اطفا حریق پس مانده ای از خود باقی نمیگذارد آسیبی به تجهیزات وسایل الکترونیکی و ماشین آلات نمی رساند.

در مقایسه با سایر گاز ها مقرون به صرفه است.

جایگزینی محبوب برای سیستم های مهار آتش هالون است.

سیستم FM 200 یک سیستم اطفاء حریق سازگار با محیط زیست، بی بو و تمیز است. نباید با سیستم CO2 اشتباه شود، سیستم های اطفاء حریق FM 200 از نظر الکتریکی رسانا نیستند و برای انسان بی خطر هستند.