نماد سایت فاراد صنعت چابک 02144228051 (سیستم اعلام و اطفاء حریق)

سیستم fm200 – سیستم اطفا حریق گاز fm200

نصب سیستم fm200 

سیستم fm200

در سیستم fm200 برای (نصب سیستم fm200 و طراحی سیستم fm200)، یک گاز اطفا حریق غیر سمی، بدون رنگ، سازگار با محیط زیست و نارسانای الکتریکی در سیستم اعلام واطفاء حریق است که برای انسان مضر نمی‌باشد.

این گاز در سیستم fm200 با ورود به زنجیره ماده سوختنی و اکسیژن محیط باعث خاموش شدن شعله های آتش شده و پس از عملیات اطفاء معمولا دارای پسماندی نمی‌باشد.

 این مهم ضمن به حداقل رساندن آسیب های احتمالی حاصل از عملیات اطفا حریق Fm200، موجب کاهش زمان تعطیلی محل حریق پس از عملیات اطفا خواهد شد. 

از همین رو این سیستم گازی یکی از خاموش کننده مورد تایید سازمان های جهانی همچون NFPA، EPA و … پذیرفته شده و استفاده از این سیستم در بیش از هفتاد کشور جهان و بیش از صدها هزار پایگاه مختلف رایج و مرسوم گشته است.

شرکت fm200

در شرکت fm200  فاراد صنعت چابک تیم فنی اطفا حريق سيستم fm200، آمادگی مشاوره ،طراحی  تأمین و اجراء اطفا حريق سيستم fm200 را دارد. 

سیستم گازی fm200

سیستم اطفاء حریق گازی fm200 از یک گاز گلخانه ای تنظیم شده و تحت مقررات مدیریت مواد تخریب کننده ازن و گازهای گلخانه ای مصنوعی (ODS & SGG) در سال 1995 استفاده می کند. .

 هنگام استفاده از سیستم گازی fm200 اطفاء حریق کمتر از 10 ثانیه انجام می شود. سیستم اطفاء حریق گازی fm200 بهترین گزینه برای مهار حریق در کمترین زمان و کمترین آسیب به اتاق‌های کنترل کامپیوتر و الکترونیک، اتاق‌های مخابرات و سوئیچ، مراکز پردازش داده‌ها، خزانه‌ها/ذخیره‌های نوار، فضاهای ماشین‌آلات دریایی، انبارهای مواد شیمیایی و اتاق‌های تمیز، آزمایشگاه‌های پزشکی و تأسیسات برق اضطراری می باشد.

سیستم گازی fm200 چیست؟

در سیستم اطفاء حریق گازی توسط عوامل پاک، از گاز های بی خطر که برای سلامت افراد و محیط زیست مضر نیستند، استفاده می شود، در همین راستا می توان به این موضوع اشاره نمود که این گاز ها مانع از ایجاد اثر تخریبی بر روی لایه ازون می شوند و طراحی این سیستم گزینه ی مناسبی می باشد.

سیستم اطفا حریق fm200

کسانی که مسئول مدیریت و حفاظت از دارایی ها، فرآیندها و امکانات با ارزش بالا هستند، سیستم اطفا حریق fm200 با کیفیت ارائه شده توسط شرکت فاراد صنعت چابک را می طلبند. سیستم های FM-200 در سطح بین المللی به عنوان ارائه راه حل های قابل اعتماد، موثر و مقرون به صرفه حفاظت از آتش برای برنامه های موجود در سایت های مخابراتی، مراکز داده و بایگانی ها، موزه ها، تاسیسات نفت و گاز، نیروگاه ها و غیره پذیرفته شده اند.

سیستم اطفاء حریق fm200 تایید شده و توسط Underwriters Laboratories (UL) برای آتش سوزی های کلاس A، B و C فهرست شده است. این سیستم که برای استفاده از مناطق خاص است، به محافظت از زیرساخت های حیاتی کمک می کند و حفاظت موثر از دارایی را ارائه می دهد.

اطفا حریق fm200

این اطفا حریق fm200 از خاموش کننده آتش نشانی FM-200 (HFC-227ea)  استفاده می کند که تخریب لایه ازن صفر (ODP) دارد. این ماده بی رنگ و بی بو پس از تخلیه تبخیر می شود و گرما را برای سرکوب سریع آتش جذب می کند و در عین حال اطفا حریق fm200 هیچ اثری برای تمیز کردن باقی نمی گذارد. از نظر الکتریسیته نارسانا است، تجهیزات الکترونیکی را کوتاه نمی کند یا مدار ظریف را شوک حرارتی نمی دهد و در نتیجه آسیب کمتری به تجهیزات حیاتی وارد می کند. هنگام اطفای حریق fm200 زمان بازیابی را، بسیار کوتاه می کند و زمان خرابی را کاهش می دهد.

سیستم fm200 چگونه کار می کند؟

در این سیستم ، این عامل گاز، مثلث آتش را که  شامل گرما، اکسیژن و منبع سوخت است، بر هم زده و با حذف یکی از این عناصر آتش خاموش می شود.

اطفا حريق سيستم fm200 تحت فشار نیتروژن،  بدون آب قرار گرفته و پس از فعال شدن  آن به عنوان گاز، تخلیه می شود و با ایجاد اختلال از آزاد شدن  گرما یا رادیکال های آزاد جلوگیری کرده و واکنش شیمیایی  بین عناصر عامل ایجاد آتش را کمتر از 10 ثانیه به غلظت های اطفا حریق می رساند.

مزایای استفاده از سیستم fm200

سیستم fm200 در فضاهای اشغال شده از امنیت بالایی برخوردار است.

با توجه به اینکه سیستم اطفا حريق این سيستم  پس مانده ای از خود باقی نمی گذارد آسیبی به تجهیزات  وسایل الکترونیکی و ماشین آلات نمی رساند.

در مقایسه این عامل با سایر گاز ها گزینه ی مقرون به صرفه تر است.

به دلیل اینکه با استفاده از مقدار کمی از این گاز آتش مهار می شود، سیلندرهای کوچکتر یا کمتری در مقایسه با سایر عوامل مانند Novec 1230  در اطفا حريق این سیستم گازی نیاز است.

جایگزینی محبوب برای سیستم های مهار آتش هالون است.

گاز fm200

اطفا حريق سيستم fm200 بر اساس سال ها تجربه در زمینه طراحی، تهیه، نصب و راه اندازی سیستم های اطفاء حریق گازی انتخاب برتر است. اما بر اساس قرارداد پروتکل مونترال (Montreal ) با توجه به زیان بار بودن هالون ها برای محیط زیست استفاده از این نوع گاز ها ممنوع و جایگزین هایی نیز برای این گاز معرفی شد:

Hfc227ea  گاز بی رنگ است که برای قرار گرفتن داخل سیلندر مخصوص خود تحت فشار قرار می گیرد. نسبت به هالون درصد سمی بودن بسیار پایینی دارد. همچنین با استفاده از فشار 24 بار توسط گاز نیتروژن تحت فشار قرار می گیرد تا در زمان تخلیه به سرعت از سیلندر خارج و در محیط پخش شود.

مشخصات اصلی اطفا حریق سیستم fm200

جایگزینی مناسب برای هالون 1301؛

قابلیت اطفاء حریق در مدت زمان کوتاه ( در حدود 10 ثانیه )؛

غلظت طراحی بسیار پایین (7.5 درصد)؛

فشار ذخیره سازی پایین (24bar) و تخلیه بی صدا؛

نیاز به تعداد سیلندر کم جهت ذخیره سازی گاز؛

نداشتن اثرات مخرب بر روی تجهیزات پس از عملکرد و تخلیه سیستم اعلام حریق؛

عایق جریان الکتریکی؛

نداشتن تاثیر مخرب بر لایه ازون؛

اختلال کاهش قابل ملاحظه اکسیژن پس از تخلیه؛

عدم ایجاد برودت شدید پس از تخلیه؛

خواص فیزیکی سیستم اطفا حریق fm200:

نام شیمیایی :  HeptaFluoro Propane؛

فرمول شیمیایی :  CF3CHFCF3؛

نام محصول :  HFC-227ea؛

وزن مولکولی: 170؛

چگالی در حالت مایع: 1407 kg/m؛

دمای بحرانی: 101.7C؛

فشار بحرانی: 29.12 bar؛

تراکم طراحی برای کلاس A حریق: 7.5%؛

انبوهي بدون اثر این گاز بر روی انسان (NOAEL) به درصد: 9%؛

چگالي کم اثر این گاز بر روی انسان(NOAEL) به درصد: 10.5%؛

ویژگی های محیطی سیستم fm200

این عامل حاوی برم و کلر نیست و بنابراین دارای پتانسیل تخلیه ازن صفر (ODP) است. در اطفا حريق سيستم fm200 طول عمر جوی آن بین 31 تا 42 سال است که همراه با ODP صفر آن، یک راه حل طولانی مدت برای الزامات حفاظت از آتش ارائه می دهد.

ایمنی گاز Hfc227ea 

سمی بودن آن نسبت به هالون 1301 بسیار کمتر بوده و باعث می شود در حالت کاملاً اتوماتیک در فضاهای بسته از امنیت بالایی برخوردار باشد. به طور معمول این عامل نیاز به غلظت طراحی 7٪  که بسیار پایین تر از 9٪  می باشد، بدون تأثیر عوارض جانبی قابل مشاهده (NOAEL) در حساسیت های قلبی است. 

کدام برند  گاز  بهتر است ؟

این سوال معمولا ذهن کارفرمایان محترم را مشغول می کند که چه برندی از این گاز را بخریم ؟؟؟

در جواب می توان گفت:  بهتر است از کارشناسان و متخصصان مورد تایید، مشاوره گرفته و بسته به خواسته های مورد نیاز مشتری آن را انتخاب نمایید.

آیا اين  گاز  خطرناک است؟

میزان مسمومیت گاز پایین بوده و با توجه به توصیه های سازندگان خطرات حاد یا طولانی مدت ایجاد نمی کند.

بخارات اطفا حريق این سيستم تاثیری  بر روی پوست و چشم ندارند، اما در صورت مایع بودن آن  در اثر تماس، می توانند باعث سرمازدگی پوست یا چشم شوند.  استنشاق بیش از حد مجاز توصیه شده غلظت بالای بخارات FM-200، ممکن است سردرد، سرگیجه، از دست دادن هماهنگی، گیجی و در بدترین حالت، از دست دادن هوشیاری احساس شود. پیروی از دستورالعمل های سازندگان، این گاز برای استفاده کاملا ایمن است.

در ایران شرکت های مورد تایید که فعالیتشان را تحت نظارت استاندارد کمپانی های اطفا حریق انجام دهد ، وجود دارد؟

در کشور ما تعداد محدودی شرکت هستند که دارای نمایندگی رسمی و یا انحصاری از کمپانی های معتبر تولید کننده این اطفا حریق  می باشند و محصولات ارائه شده مانند  شارژ سیلندر fm200 توسط این شرکت ها تحت نظارت مستقیم کمپانی های تولید کننده تجهیزات انجام می شود. لذا در صورت نیاز به خرید این اطفا حریق یا شارژ گاز از شرکت های داخلی،  پیشنهاد می شود مدارک ذیل از فروشنده اخذ گردد :

۱- نامه نمایندگی از کمپانی تولید کننده اطفا حريق سيستم fm200؛

۲- گواهینامه آموزش استفاده از نرم افزار محاسباتی یکی از پرسنل در کمپانی تولید کننده تجهیزات؛

۳- گواهینامه آموزش نصب و راه اندازی یکی تز پرسنل در کمپانی تولید کننده؛

۴- خروجی محاسبات نرم افزاری و هیدرولیک تنها توسط نرم افزار ارائه شده توسط تولید کننده تجهیزات ( استفاده از نرم افزار های متفرقه مانند VDS و غیر فاقد اعتبار است )؛

۵- اطلاعات تماس تولید کننده تجهیزات جهت استعلام؛

استفاده از اطفا حريق سيستم fm200  برای چه مکان هایی مناسب است؟

به دلیل نوع عملکرد این گاز و قدرت خاموش کنندگی بالا و خاصیت سمی کم، استفاده از این گاز در مکان های بسته کاربرد دارد. از جمله مکان هایی که این سیستم برای استفاده در آنها مناسب می باشد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

محل نگهداری تجهیزات مخابراتی؛

اتاق سرور و رایانش مرکزی؛

اتقاق های مانیتورینگ و کنترل؛

مراکز آرشیو اسناد و مدارک و بایگانی ها؛

موزه ها، نمایشگاه ها؛

مراکز نگهداری تجهیزات و مواد پزشکی و دارویی؛

مراکز و ذخیره سازی داده ها؛

طول عمر این گاز چقدر است ؟ اطفا حريق سيستم  به صورت مایع بوده و کارایی آن بستگی  به شرکت سازنده دارد و در این مدت آنالیز آن از بین نمی رود. ولی سالیانه باید فشار گیج و درجه عقربه را چک نموده تا افت فشار آن کمتر از 25 یا 45 بار نداشته باشد. اگر فشار درجه کمتر از مقدار استاندارد بود باید مجدد شارژ گاز سیلندر fm200 انجام شود.

نصب سیستم fm200

سیستم گازی در درجه اول در مناطق بسته با تهویه کنترل شده نصب می شوند، جایی که می توانند حفاظت مطلوب در برابر آتش را ارائه دهند.

اگرچه نمی توان از آنها برای مهار آتش سوزی مواد شیمیایی که اکسیژن خود را دارند یا در مناطقی که فلزات واکنشی وجود دارند،  استفاده کرد اما سیستم fm200  مانند یک سیستم سیلاب کامل، برای طیف وسیعی از خطرات مورد استفاده قرار می گیرند.

شرکت فاراد صنعت چابک، ارائه کننده خدمات راه اندازی و نصب سیستم fm200 در کلیه نقاط ایران با بهترین تجهیزات روز آتش نشانی و خدمات پشتیبانی در خدمت شما عزیزان می باشد. سیستم اطفای حریق fm200 از مشاوره تا تامین قطعاتی همچون سیلندرهای fm200، انواع شیر برقی ها، براکت های نگهدارنده، شیلنگ های تخلیه و انواع نازل های وارداتی تا نصب و راه اندازی و پشتیبانی تعمیر و جابجایی توسط کارشناسان و متخصصان شرکت فاراد صنعت چابک اجرا می شود.

توصیه می شود که حتما از شارژ سیلندر fm200  اطمینان حاصل نمایید. در صورت درخواست اطفا حريق fm200 ، هر سیستم را می توان برای رعایت قوانین، مقررات و الزامات خاص پروژه و استانداردهایی مانند CE ، FM ، UL ، ASME ، DIN ، DNV ، BV ، NMD : IMO ، NFPA ، Norsok سفارشی کرد.

مستندات کامل برای هر محصول سفارشی در دسترس است و شامل کلیه گواهینامه های لازم، تأیید صحت شخص ثالث مانند DNV/GL ، BV ، ABS و غیره و در صورت لزوم گزارش تست در مقیاس کامل است.

تجهیزات لازم برای نصب سیستم fm200 

سیستم اطفای حریق fm200  از جنس قطعات گرفته تا مراحل  نصب سیستم fm200 و راه اندازی آن حائز اهمیت بوده  و همچنین به همین اندازه مراحل پشتیبانی و اورهال کردن سیستم فاکتورهایی را دنبال می کنند که کیفیت قطعات تامین شده چه استانداردهایی را رعایت کرده است. در خصوص تامین قطعات لازم برای نصب سیستم fm200، فاراد صنعت چابک برندهای برتر قطعات زیر را اولیت کار خود قرار داده است.

تهيه سیلندرهای fm200 برای نصب سیستم fm200 با ظرفیت مناسب همراه اتصالات و ریگلاتور استاندارد

تامین اتصالات استنلس استیل با تلرانس های استاندارد برای نصب سیستم fm200

تامین نازل های دقیق تایید شده در لیست ul و fm با زوایای دقیق در طراحی و نصب سیستم fm200

 شیر برقی های تست شده با ضمانتنامه شرکتی

 شیلنگ های تخلیه که در نصب و راه اندازی سیستم fm200 سایز، برند و اتصال آن 

طراحی سیستم fm200

طراحی سیستم fm200 در اکثر سیستم های گازی به صورت سفارشی می باشد تا بتوانند مطابق با مشخصات طراحی منطقه نصب یا پروژه، آتش را اطفاء کنند.

این سیستم می تواند به عنوان یک سیستم تک منطقه ای یا چند منطقه ای ساخته شود که از یک سیگنال پنوماتیک، هیدرولیک، الکتریکی یا نازل دستی استفاده می کند.

تعداد کل سیلندرهای سیستم fm200 نیز متغیر است و بر اساس حجم منطقه حفاظت شده و غلظت آن مورد نیاز برای خاموش شدن مطلوب محاسبه می شود. علاوه بر این، این سیستم  به طور استاندارد در یک قاب باز ساخته شده است، اما در صورت نگرانی از انجماد لوله ها، در یک کابینت عایق نیز موجود است.

در نهایت ، تمام سیستم های گازی طراحی شده بر اساس اجزای کلیدی ارائه شده توسط دارندگان مجوز این سیستم ها است.

طراحی انعطاف پذیر

سازگار با طبقه بندی و مقررات مختلف مناطق خطرناک (ATEX ، UL ، CSA و غیره)؛

تعمیر و نگهداری دوستانه؛

آسیب محدود به منطقه حفاظت شده؛

متخصصان می توانند محل قرارگیری نازل را برای سیستم را طراحی کرده و کلیه محاسبات لازم برای هیدرولیک و سوراخ نازل را برای اطمینان از کارایی مطلوب انجام دهند.

بخش مهندسی اسناد مربوط به تمام مراحل پروژه را تولید می کند. اسناد به طور معمول شامل موارد زیر است:

طرح کیفیت، نقشه ها، برگه های اطلاعات، نمایه ها، رویه ها، محاسبات، گواهینامه ها، گزارش ها، راهنمای کاربری.

قیمت سیستم fm200 و فروش سیستم اطفاء حریق گازی fm200

شرکت فاراد صنعت چابک با استفاده از برندهای معتبر و مطرح در زمینه اعلام و اطفا حریق،  بهترین و مقرون به صرفه ترین قیمت را برای مشتریان عزیز در نظر میگیرند . شما می توانید برای مشاوره در زمینه اطلاعات فنی و موارد استفاده قیمت سیستم fm200 و کپسول اطفا حریق گازی با متخصصان شرکت و شماره  02144228051 تماس بگیرید.

پروژه های نصب و راه اندازی سیستم اطفای حریق fm200

شرکت واگن پارس مپنا / اراک – راه اندازی سیستم اعلام و اطفا حریق fm200

حوزه علمیه / قم – سیستم های اعلام و اطفاء حریق سیستم fm200

بانک مهر ایران / زاهدان – طراحی و نصب و راه اندازی و پشتیبانی سیستم اطفای حریق fm200

بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) / تهران –  طراحی سیستم fm200، نصب سیستم fm200، نگهداری و پشتیبانی سیستم اطفای حریق fm200

سیمان آبیک / البرز –  راه اندازی و نصب سیستم اطفا حریق fm200

سازمان بنادر و دریانوردی ایران / تهران – نصب سیستم fm200، طراحی سیستم اطفا حریق fm200

ویژگی های این سیستم اطفا حریق 

امروزه  در بیش از 70 کشور جهان  سستم اطفای حریق در کلیه اماکن در معرض آتش سوزی نصب شده است. این سیستم از تجهیزات آتشنشانی بسیار کاربردی و الزامی در محیط های مختلف است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد میباشد . تعبیه این سیستم ویژگیهای زیر را برای شما دارد :

انواع سیستم اطفاء حریق گازی

انواع سیستم های قابل ارائه اطفا حریق گازی به شرح زیر است:

a- سیستم اطفا حریق گازی هالوکربن HFC-227ea

b – سیستم اطفا حریق گازی هالوکربن HFC-125

c – سیستم اطفا حریق  گازی 1230 (نوک) Novec

d – سیستم اطفا حریق گازی  Ecaro 25

f – سیستم اطفا حریق گازی  CO2

شرکت فاراد صنعت چابک با در اختیار گرفتن مهندسین واجد الشرایط و دارای پروانه اشتغال از سوی سازمان نظام مهندسی دارای قبولی در آزمون سازمان ایمنی و آتش نشانی آمادگی همکاری در زمینه مشاوره و طراحی سیستم های اعلام واطفاء حریق با شرکت ها و سازمان ها بوده و نماینده مورد تایید سازمان آتش نشانی با بهترین رزومه سیستم fm200 می باشد.

محصولات شرکت فاراد صنعت چابک به شرح ذیل می باشد

کاتالوگ  nozzle نازل پاشنده FM200
کاتالوگ  cylinder bracket بست نگهدارنده سیلندر FM200
کاتالوگ    Discharge house شیلنگ تخلیه 
کاتالوگ    Cylinder valve شیر سیلندر FM200
کاتالوگ    CYLINDER سیلندر FM200
کاتالوگ   PRESSURE SWITCH کلید خودکار فشار
کاتالوگ   GAGE گیج فشار
خروج از نسخه موبایل