دوربين آي پي

Network Camera یا IP Camera چیست ؟
دوربینی است که تحت شبکه های کامپیوتری کار کرده و می تواند تصاویر را از طریق شبکه داخلی و یا اینترنت به هر کجا در همان زمان ارسال کند . بطور مثال بخش اداری شرکتی در تهران است و بخش تولیدی آن در یک شهرستان ، در این حالت اگر دوربین های تحت شبکه در شعبه تولیدی که در شهرستان است نصب شده باشد ، شرکت می تواند به راحتی تمام مراحل تولید را از تهران با یک اینترنت ساده و یا پر سرعت مشاهده کند . آموزش نصب دوربین شبکه IP در کلاسآموزش نصب دوربین مدار بسته شرکت نوین گستران بصورت کاملا عملی به کاراموزان ارائه می شود.

Network Camera یا IP Camera چیست ؟

دوربینی است که تحت شبکه های کامپیوتری کار کرده و می تواند تصاویر را از طریق شبکه داخلی و یا اینترنت به هر کجا در همان زمان ارسال کند . بطور مثال بخش اداری شرکتی در تهران است و بخش تولیدی آن در یک شهرستان ، در این حالت اگر دوربین های تحت شبکه در شعبه تولیدی که در شهرستان است نصب شده باشد ، شرکت می تواند به راحتی تمام مراحل تولید را از تهران با یک اینترنت ساده و یا پر سرعت مشاهده کند . آموزش نصب دوربین شبکه IP در کلاسآموزش نصب دوربین مدار بسته شرکت نوین گستران بصورت کاملا عملی به کاراموزان ارائه می شود.

 

alt

Network Camera ها را با نام IP Camera هم می شناسند .تفاوت Network Camera با Web Cam چیست ؟
می توان گفت که این دو تکنولوژی بسیار مشابه یکدیگرند ولی کاربرد آنها حتی در کوچکترین موارد هم قابل مقایسه با یکدیگر نمی باشند. Network Camera ها قابلیت انتقال تصویر با سرعت و کیفیت بسیار بالا را دارا هستند . این نوع تکنولوژی در حقیقت نوعی تکنولوژی حفاظتی و حراستی از مکان های بسیار مهم است . قابلیت ضبط و نگهداری تصویر را در مقادیر بسیار گسترده را دارد . از لحاظ امنیتی بسیار پیشرفته است و قابلیت استفاده از چندین دوربین به طور همزمان را داراست . عملکرد ها ، قابلیت دید در شب ، زوم تا 42 برابر ( بسته به نوع دوربین ) را می توان از امتیازات آن نام برد . اما Web Cam صرفا قابلیت انتقال تصاویر کم کیفیت از طریق اينترنتهای غالبا کم سرعت را داراست .

 

تفاوت Network Camera با دوربین های مدار بسته چیست ؟
هر دو نوع این دوربین ها برای حفاظت از انواع مکانها و ذخیره اطلاعات و تصاویر بر روی یک حافظه هستند ولی با استفاده از دوربین های تحت شبکه (Network Camera ) شما می توانید از طریق یک اینترنت از هر جای دنیا کارخانه ، خط تولید ، اداره ، سازمان ، کارگاه ، خانه و یا هر مکانی را که می خواهید ، نظارت کنید . ولی با دوربین های مدار بسته فقط تصاویر را در اطاق کنترل همان محل نصب دوربین ها می توان مشاهده کرد . در ضمن نصب و استفاده از دوربین های مداربسته بسیار مشکل و با هزینه بالاست ولیکن دوربین های تحت شبکه دارای قابلیت نصب و استفاده بسیار آسان همراه با هزینه نصب کمتری می باشند .

 

امتیازات Network Camera چیست ؟
امتیازات این دوربین ها را می توان به صورت زیر خلاصه کرد :

– نصب آسان

– کنترل هر مکان از راه دور حتی کشور های دیگر

-حالت دید در شب به صورت رنگی

– شناسایی حرکت و سیستم هشدار دهنده

– دخیره اطلاعات بر روی کارت حافظه SD

– قابلیت استفاده از چندین دوربین

– ضبط تصاویر متحرک یک دوربین تا 10 دوربین

– عملکرد زوم دیجیتال 16 برابر تا 42 برابر

– کنترل از راه دور

– استفاده بی سیم

– حتی بکار گیری مستقیم بدون استفاده از اینترنت مانند دوربین های معمولی دیگر و اتصال به ویدئو و تلویزیون

– حرکت در جهت افقی و عمودی

– تشخیص حسگر انسان

 

alt

آیا می توان Network Camera را در هر کجا به کار برد ؟
بله – بسته به نوع دوربینی که انتخاب می شود می توان گفت که در هر کجا می توان از Network Camera استفاده کرد . دوربین هایی برای دفاتر کوچک ، خانه ها ، طلا فروشیها و …. وجود دارد همینطور دوربینهایی برای کارخانه ها ، سازمانها ، خطوط تولید ، سوله ها ، گاوداریها ، مرغداریها و … نیز موجود است .

آیا در Network Camera می توان تصاویر را ذخیره کرد ؟
بله – دوربین های تحت شبکه ( Network Camera ) دارای جایگاهی برای اتصال کارتهای حافظه SD Card هستند تا بتوان تصاویر را بصورت عکس در آن ذخیره کرد . شما می توانید با یک کارت SD با ظرفیت G2) دو گیگا بایت – (حدود 55/000 ) پنجاه و پنج هزار ( عکس را با وضوح تصویر 480*640 نگهداری کنید . این دوربین ها می توانند با زمانبندی داده شده تا 80 روز اطلاعات تصویری را در خود نگهداری کنند . می توان تنظیم کرد که دوربین هر 2 دقیقه یک عکس از محل مورد نظر بگیرد و آنرا ذخیره کند یا توسط ایمیل به آدرس مورد نظر ارسال کند .

 

چگونه می توان چند Network Camera را مدیریت کرد ؟
برای مدیریت چند دوربین تحت شبکه نرم افزاری مخصوص این دوربین ها وجود دارد که می تواند تا 16 عدد دوربین را علاوه بر نمایش ، مدیریت و ذخیره سازی کند .

 

یک Network Camera به چه اینترنتی نیاز دارد ؟
برای استفاده مناسب از این دوربین ها بهتر است از اینترنتهای نوع ADSL بهره برد . که سرعت آن 64 یا 128 یا 256 باشد . برای کیفیت بهتر و سرعت بالاتر بهتر است از ADSL های پرکیفیت و سرعت حداقل 128 بهره برد . گرچه با Dial UP ( اینترنت خانگی ) نیز امکانپذیر است اما کارایی آن تاحد زیادی کاهش می یابد .

 

یک Network Camera از نوع Wireless چیست ؟
نوعی دوربین تحت شبکه قوی و بسیار پیشرفته است که بدون نیاز به کابل کشی شبکه می توان صرفا با استفاده از امواج رادیویی به آن متصل شد . شاید بتوان تفاوت دوربین های بیسیم و دوربین های معمولی را با تلفن خانگی و تلفن همراه مقایسه کرد . اولی نیاز به کابل کشی دقیق دارد ولی دومی نیازی ندارد .

POE در دوربین های Network Camera چیست ؟
Power On Ethernet به معنای آن است که دوربین بدون نیاز به کابل برق با استفاده از کابل شبکه تامین برق می کند و بطور کامل فعال می شود.

 

Motion Detection در Network Camera به چه معناست ؟
در این حالت ، دوربین به محض تغییر حالت در اجزاء تصویر و میزان نور آخرین تصویر گرفته شده شروع به تصویر برداری می کند . تصویر به طور موقت در دوربین ذخیره می شود و یا با ایمیل و یا از طریق انتقال اطلاعات FTP برای شما ارسال می شود.

 

آیا دوربین های Network Camera می توانند صدا را ضبط کنند ؟
در این دوربین ها امکان ضبط صدا نیز وجود دارد . چون به همراه تصویر ، امکان ضبط صدا نیز فراهم است از این رو ترکیب صدا و تصویر و مشاهده وضعیت دقیق ، شما را در اتخاذ شیوه های موثر بازاریابی یاری می دهد . برای مثال در فروشگاه ها

 

آیا می توان از چند دوربین Network Camera به طور همزمان استفاده کرد ؟
بله – بطور همزمان می توان از هر چند دوربین که نیاز است استفاده کرد . برای مدیریت این دوربین ها بسته به تعداد دوربینهای استفاده شده ، نرم افزار مدیریتی و سخت افزار مناسب ارائه خواهد شد.

 

آیا می توان تصاویر این نوع دوربین ها را توسط تلویزیون یا ویدئو مشاهده کرد ؟
بله – تمامی دوربین های تحت شبکه قابلیت نصب به ویدئو و تلویزیون را دارند . یعنی بکار گیری مستقیم بدون استفاده از اینترنت یا شبکه کامپیوتری امکان پذیر است . ترمینال خروجی آنالوگ امکان سازگاری دوربین های شبکه ای را با تجهیزات موجود فراهم می کند . برای مثال شما می توانید تصاویر را روی تلویزیون بررسی کرده و سپس آنها را با استفاده از دستگاه ویدئو ضبط نمایید .

 

سیستم هشدار دهنده دوربین های Network Camera چیست ؟
در بعضی از مدل ها سیستم هشدار دهنده و حسگر تشخیص انسان وجود دارد . این حسگر ، انسان و حیوان را از طریق دما شناسایی می کند . در صورت شناسایی این موارد تصاویر توسط ایمیل جهت بررسی برای شما ارسال می شود .

 

آیا Network Camera ها توانایی زوم و تغییر زاویه دید هم دارند ؟
بله – این دوربین ها بسته به مدل آنها از 16 برابر تا 42 برابر قابلیت زوم دارند . و بطور کامل قابلیت تغییر دید در جهت افقی و عمودی را دارند .
آیا برای استفاده از Network Camera حتما باید شبکه کامپیوتری داشت ؟
خیر – بدون وجود شبکه کامپیوتری نیز می توان از این دوربین ها استفاده کرد . اما در تعداد محدود . در صورت وجود شبکه تمام قابلیت های این دوربین ها در دسترس هستند ولی بدون وجود شبکه به شکل یک دوربین معمولی عمل خواهد کرد .